Středa, 24 dubna

Po pirátském právu…

Jak si pirátský zastupitel Prahy 22 Ondřej Kallasch bez skrupulí přivlastnil obecní pozemek v Hájku v hodnotě bezmála čtyři miliony

Česká pirátská strana vstoupila na naši politickou scénu v roce 2009 jako pro leckterého volnomyšlenkáře sympatické uskupení liberálního směru. Jejím hlavním tehdy deklarovaným cílem byla legalizace marihuany. To se dodnes nepodařilo, místo toho postupem času zvítězil ve straně místo liberalismu levičácký progresivismus. Takže poslanci Pirátů jsou dnes třeba v Evropském parlamentu první, kdo hlasovali pro zákaz aut se spalovacími motory. Nebo přišli s nápadem kontrolovat pomocí elektroměrů, které soukromé byty jsou málo užívány, nebo prázdné, a ty pak víc zdanit.

V praxi takové nápady předvádí současný pirátský starosta hlavního města Prahy Zdeněk Hřib, jehož náplní práce je, zdá se, především vyvěšování vlajek, fotografování v zimě na sáňkách a spolupráce na boji proti zlým autům urputným malováním cyklopruhů na nejrušnějších silnicích Prahy.
U Pirátů by nás samozřejmě snaha přivlastnit si nebo rovnou sebrat cizí majetek překvapovat neměla. Koneckonců to piráti dělali na světových mořích po staletí a u pobřeží Afriky to dělají dodnes. Co nás ale překvapuje, že se o to snaží i tady v Čechách, a dokonce i v Praze 22, konkrétně v Hájku.

291 metrů „zpirátovaného“ pozemku

O co jde? V posledních komunálních volbách získalo mandát pěti zastupitelů městské části uskupení Praha 22. Naše město. Na třetím místě byl kandidát za Piráty Ondřej Kallasch. Hlavním heslem byla slušnost a transparentnost.
Ondřeje Kallasche, který mimochodem ve stejných volbách uspěl i jako zastupitel občanů hlavního města Prahy, jsme až dosud považovali za čestného muže. Tím spíš, že ve svém oficiálním životopise na stránkách Pirátské strany uvádí, že jeho největším snem je „prosadit transparentní politiku“. Ale kterého piráta by nezlákala hrst zlatých dublonů na dosah ruky?
Přímo uprostřed Hájku, na křižovatce ulic Pod Markétou a Předpolní, leží oplocený pozemek s parcelním číslem 119 o výměře 291 metrů čtverečních. Když letos v březnu dokončoval Katastrální úřad pro hl. m. Prahu revizi údajů v katastru nemovitostí, všiml si jedné nesrovnalosti. Přestože je pozemek ve vlastnictví a ve správě Prahy 22, je veřejně nepřístupný a slouží jako zahrada rodinného domu zastupitele Kallasche. K užívání tohoto obecního pozemku zastupitelem městské části a hlavního města přitom neexistuje žádný právní vztah. Ondřej Kallasch si zkrátka zabral obecní pozemek, na který nemá nárok.

Zastupitel hl. m. Prahy, kdo je víc?

Odbor správy majetku Prahy 22, kterému bylo zjištění katastrálního úřadu předáno, proto vyzval oficiálně zastupitele Kallasche, aby o řešení této podivné situace začal jednat. Koneckonců mohlo jít o nedorozumění. Jaké bylo ale překvapení, když jim Ondřej Kallasch v dubnu letošního roku napsal, že pozemek je „po generace“ v jejich vlastnictví, a proto se s městskou částí Praha 22 vůbec bavit nebude. Vyšší bere, a tak zastupitel Kallasch sděluje, že se o pozemku bude bavit jen na úrovni hlavního města Prahy, kde je také zastupitelem. V Praze prý mají s podobnými případy mnohem „významnější zkušenosti“.
Odbor správy majetku Prahy 22 pirátovi v květnu odpověděl, že podle závazné vyhlášky je městská část vlastníkem pozemku, a je tedy jediná oprávněná právní osoba, s níž může její vlastní zastupitel jednat. A zastupitel Ondřej Kallasch jednal tak, že si najal advokáta, který požádal o takzvané vydržení pozemku. Tedy možnost získat pozemek jen proto, že ho léta užívá. Advokát argumentuje tím, že jeho klient pozemek užívá po desetiletí a netušil, že mu nepatří. A že ho jejich předchůdci zjevně „někdy za komunismu“ koupili.
Jenže – katastrální úřad žádný takový převod v minulosti ne-​eviduje. Příslušná parcela nebyla ani nikdy předmětem koupě, daru nebo dědického řízení. Shrňme to. Podle realitního serveru Sreality se stavební pozemky v Hájku a okolí nyní prodávají v ceně od 8000 Kč do 13 000 Kč za m2. Hodnota „vydrženého“ pozemku by tedy činila až 3 miliony 783 tisíc korun. O tyto bezmála 4 miliony korun chce nyní připravit všechny občany Hájku, Pitkovic a Uhříněvsi jejich vlastní zastupitel.

Uloupené zlato nesmrdí

Každý zastupitel městské části skládá slib, ve kterém přísahá: „Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu městské části a jejích občanů, řídit se Ústavou a zákony České republiky.“ V případě pirátského zastupitele Ondřeje Kallasche zřejmě podobný slib nic neznamená. V zájmu městské části a jejich občanů, kterým hodlá upřít právo na lukrativní pozemek, rozhodně svou funkci nevykonává. Navíc se ani neřídí zákony České republiky, protože nový občanský zákoník jasně říká, že lhůta na tzv. vydržení se započítává znovu až od roku 2012.
Volný přístup ke katastru nemovitostí ke všemu právně ukládá, že by si každý vlastník nemovitosti měl hlídat, zda údaje, které se ho týkají, opravdu odpovídají skutečnosti. A kdo jiný by měl jít příkladem než zastupitel obce? Navíc – když někdo tvrdí, že o skutečném vlastnictví pozemku, který sám užívá, nic nevěděl, mohlo by se jednat o takzvaného nepoctivého držitele. A ten žádný nárok na „vydržení“ nemá.
Co dodat závěrem? Sliby a řečičky o poctivosti, slušnosti a transparentnosti u některých politiků nejen Prahy 22 končí překvapivě rychle v okamžiku, když si sami mohou z obecního košíčku něco uloupnout. Slušnost jde zkrátka stranou, když je pirátem objevené zlato na dosah. A po pirátském právu, co je možné uzmout, přivlastnit si, přisvojit, uzmuto musí být.
Kdyby kterýkoli občan kradl z obecní kasy čtyři miliony, Piráti by křičeli rozhořčením. Ale když se to týká jich samotných…
Jak trefně zaznělo ve slavném filmu Piráti z Karibiku:
„Ty podvádíš!“
„Jasně, já můžu. Vždyť jsem pirát!“