Neděle, 21 dubna

Děti do škol! Ale do jakých?

V těchto pohnutých dnech další vlny Covid-19 si stále více klademe otázku, co udělat pro to, abychom v rámci boje s ničivou pandemií nepoškodili budoucnost našich dětí. Výpadek ve vzdělání může podle mnoha vědeckých studií ohrozit jejich budoucí společenské uplatnění, výši jejich příjmů, zdraví a dokonce i délku dožití. Tato otázka se týká celé naší země a mnoha dalších států. Ale co nastane u nás doma, v Praze 22? Mnoho našich dětí totiž zanedlouho nebude mít ve školní lavici svou židli.

Uhříněveské občanské noviny už od svého vzniku loni na podzim poukazují na to, že současné vedení radnice zajištění nových prostor pro výuku našich žáků i předškoláků trestuhodně nezvládá. Možná jde jen o nezkušenost smíšenou s neschopností, možná jde o bezohledný hazard, možná dokonce o promyšlené klientelistické jednání. Příčina tohoto stavu ale není to nejdůležitější. Podstatné je, že s rostoucím počtem školáků nové školy a jejich další prostory nevznikají. Připomeňme si, o jaké projekty jde:

Polyfunkční dům (mateřská škola) v Pitkovicích

Podle platného územního plánu má na tomto místě vzniknout veřejně prospěšná stavba pro školství. Jenže starosta Zelenka nechal v roce 2019 vypracovat projekt, jenž do domu zakomponoval také kavárnu a obchodní prostory. A to neodpovídá požadavkům územního plánu. Kvůli tomu podal odvolání proti projektu majitel sousedního pozemku a věc nyní řeší Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Tam mají údajně na rozhodnutí dalších 8 měsíců. Není vyloučeno, že kvůli tomu bude ohrožena i slíbená skoro 100milionová dotace. Vina? Stavební řízení má svá pravidla. A ta holt platí pro všechny, pro občany i pro státní a místní správu.

Mateřská škola V Bytovkách

O velikášském projektu podzemní mateřské školky uprostřed vnitrobloku domů V Bytovkách píšeme na předcházejících stránkách. Také v tomto případě narazila plánovaná stavba na sousedy. Likvidace zeleně a prostoru, ve kterém si hrají jejich děti, vedla k odporu zhruba stovky dotčených rodin z místních domů. I v tomto případě bude řešit projekt nejspíš MMR ČR.

Tělocvična ZŠ Bří. Jandusů

Předcházející reprezentace městské části zajistila současným radním platné stavební povolení a financování tohoto projektu. Bohužel nové vedení Prahy 22 pod starostou Vojtěchem Zelenkou tento projekt zastavilo s tím, že raději vyberou novou a lepší alternativu, aby bylo zachováno původní venkovní hřiště. Výsledek? Základní škola žádnou novou tělocvičnu nemá, ani zděnou, ani tu nafukovací.

Nová základní škola Romance

Také o tomto projektu jsme zde psali, původně měla být letos už stavba zahájena, ale radnice Prahy 22 hotový projekt zrušila. A po 5 letech, pouhé dva dny před loňskými Vánocemi, tajně vyhlásila architektonickou soutěž o novou podobu školy v hodnotě 3 milionů korun. Přesto, že 12 zastupitelů z celkových 25 starostu vyzvalo, aby vyhlášení soutěže pozastavil, než celou věc projedná zastupitelstvo.

Nyní se navíc čeká vyhlášení zakázky bez standardního výběrového řízení na projekt, který má na základě architektonického návrhu rozpracovat stavební dokumentaci. Za 27 milionů korun bez DPH. Porovnejme s podobným projektem školy v Praze 9, který stojí o 9 milionů korun méně, jen 18 milionů, a možná nás napadne důvod, proč se u nás žádná férová soutěž na projektanta konat nebude… Ale hlavně: kvůli průtahům se stavba nové školy Romance oddálila nejméně o 3 roky. Z peněz určených magistrátem pro školu našich dětí zatím vzniká zbrusu nová škola v nedalekém Šeberově.

Pavel Janů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *