Neděle, 16 června

Pitkovice se dočkají obchvatu

Současná situace je natolik kritická, že se řidiči autobusů musejí v úzkém uličním průtahu Pitkovic domlouvat na přednosti vysílačkami.

Pitkovice jsou nevelká, zato však prastará obec s historii od roku 1234. Podle Ottova slovníku naučného zde v roce 1890 bydlelo pouhých 136 obyvatel, o 110 let později, v roce 2000, jich zde žilo jen o šedesát víc, přesně 197. Tomu odpovídají úzké uličky včetně hlavního průtahu obcí. Výstavba posledních desetiletí ale přivedla do obce další tisícovku lidí. A s ní dopravní chaos a nekonečné zácpy.

ituace došla tak daleko, že v ulici Žampionová stojí každé pracovní odpoledne desítky nastartovaných aut. Zdaleka ne každé je přitom bezemisní, elektrické… A k tomu autobusy veřejné dopravy, které se v zatáčkách ulice nemohou vyhnout. Jejich řidiči se dokonce na tom, kdo pojede první, musí domlouvat vysílačkami. A to ještě nemluvíme o situaci, kdy do ulice zabloudí plně naložený kamion.

Jediným možným řešením je tak obchvat obce. Na návrh místostarosty Martina Langmajera schválilo koncem letošního září Zastupitelstvo Prahy 22 změnu územního plánu, který stavbu obchvatu umožní. Změna se uskuteční ve třech krocích, vzniknou zde dva nové kruhové objezdy a nová komunikace umožní odklonit současnou neúnosnou dopravu mimo centrum obce. Část odříznutých polí bude převedena na stavební pozemky, určené pro výstavbu rodinných domů. Návrh drtivě podpořila většina zastupitelů Prahy 22.