Neděle, 21 dubna

Proč?

PROČ je dobré, aby existovala svobodná média, která nejsou napojena na obecní nebo státní rozpočty? Noviny, jako jsou ty, které právě čtete? Mimo jiné proto, že bez nich bychom se nejspíš nedozvěděli, že náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček bral podle policie úplatky jako součást organizované zločinecké skupiny. Dál bychom proto věřili, že se bez výjimky všichni představitelé STAN (Starostů a nezávislých) řídí výhradně svým desaterem, podle kterého prosazují „průhlednost veřejného života, informovanost občanů, potírání korupce a zneužívání moci“. Jenže Petr Hlubuček, přezdívaný údajně Slepičák, se místo potírání korupce věnoval podle zveřejněných policejních dokumentů především budování oné zločinecké skupiny. Ve hře jsou úplatky, kokain, prostituce a gay seznamky.

Ohebná slovíčka o průhlednosti a boji se zneužíváním moci často zaznívala i u nás v Praze 22. Bývalý starosta Vojtěch Zelenka (STAN), který se mimochodem s Petrem Hlubučkem pravidelně scházel, místo naplňování vzletných slov podepisoval smlouvy nevýhodné pro městskou část. Nyní čelí dvěma trestním oznámením. Jeho místostarosta také za STAN Pavel Kosař zas pojednal službu občanům tak, že výhodně skoupil desítky bytů v sociálně vyloučené oblasti Chomutova a nyní je tamním obyvatelům už méně výhodně pronajímá.

PROČ se ale zaměřovat pouze na STAN? Na stránkách těchto novin si tentokrát můžete přečíst, že obyvatelům Hájku, Pitkovic a Uhříněvsi hodlá sebrat pozemek v hodnotě skoro čtyři miliony korun jiný zastupitel Prahy 22. Je zástupce Pirátské strany a také on se rád ohání slovy o boji s korupcí a o transparentnosti. Neoprávněně užívaný obecní pozemek se nyní snaží přivlastnit pirátský zastupitel Prahy 22 Ondřej Kallasch.

A v ostatních politických stranách a uskupeních je vše v naprostém pořádku? Ale kdeže…
Což samozřejmě neznamená, že na politiku musíme navždy zanevřít. Naopak. Jen musíme dávat velmi pečlivý pozor. Nerozhoduje, co kdo říká, ale co ve skutečnosti dělá. Rozhodují reálné činy.

Vaše redakce