Středa, 29 května

Starosta odvolán! Proč?

Ve středu 24. března byl na jednání zastupitelstva městské části
Praha 22 odvolán starosta Vojtěch Zelenka. Demokratickou cestou,
o hlasování věděli zastupitelé týden dopředu. Starosta byl odvolán těsnou většinou hlasů 13 ku 11, ruku pro odvolání zvedli jak opoziční, tak i někteří koaliční zastupitelé. PROČ? Důvodem, proč zastupitelům došla se současným starostou trpělivost, je ale nejen jeho chaotický a nekoncepční přístup k problémům školství.

Tím hlavním důvodem se stala zřejmě politická neschopnost starosty Zelenky dohodnout se. V politice je třeba pro své záměry najít širší podporu, a tu nezískáte tím, že své záměry prosazujete všem navzdory. Navíc s přezíravou arogancí, kvůli které došla trpělivost nejen opozici, ale i části radniční koalice. Musíte trpělivě hledat shodu a dohodu. V demokracii ve vedení obce zastupujete nejen své vlastní voliče, ale i ty občany, kteří volili někoho jiného. Platí to pro obec, městskou část i celý stát. Bohužel, právě na hledání shody a dohody ve prospěch občanů starosta Zelenka rezignoval. Místo dohody prosazoval své názory silou, nebo tajně za zády svých oponentů. Typickým příkladem bylo neveřejné a anonymní hlasování radních k projektu školy Romance ve skrytu vánočních svátků. Také oznámení ke školce V Bytovkách bylo vyvěšeno na Vánoce, kdy občané mají mít pohodu. PROČ asi?

O nepochopení principu dohody a respektování celé komunity ale svědčí třeba i skutečnost, že těmto našim/vašim novinám odmítlo vedení radnice udělit souhlas s používáním radničního znaku. PROČ? Podle § 34a, odst. 3 zákona o obcích (zákon č. 128/2000 Sb.) mohou znak a vlajku obce užívat ex lege samotná obec, jí zřízené nebo založené organizační složky a právnické osoby. Jiné subjekty mohou užívat znak obce jen s jejím souhlasem. Po konzultaci s právníky a radními jiných radnic víme, že se souhlasy běžně dávají. Nám používání znaku zakázali.

Jsou zde samozřejmě i další důvody, PROČ byla změna ve vedení radnice nutná. PROČ musíme platit zvýšené daně z nemovitostí? Protože pan starosta likvidoval šmahem všechny projekty předchozí městské koalice? PROČ se prodražují a hlavně opožďují stavby občanské vybavenosti, školy, školky? To vše se dozvíte v tomto čísle našeho
listu.

Vaše redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *