Neděle, 21 dubna

Bývalá místostarostka: její rodinná zábava za veřejné peníze

Co všechno se dá pro sebe samotného pořídit z veřejných peněz, nám naši přední čeští politici předvedli v poslední době velmi kreativně. Ale nejde jen o politiky z nejvyšší úrovně, kdy jeden bývalý předseda vlády z hnutí ANO zafinancoval z evropských dotací pro malé podniky svou soukromou rezidenci Čapí hnízdo. Nebo když jistá jemu blízká politička a ministryně financí si z veřejných peněz pořídila sérii krásných fotografií včetně té s nafoukaným pávem.

V našich o mnoho menších poměrech Prahy 22 si bývalá místostarostka pomáhala s dotací městské části k vylepšení vlastního rodinného koníčku. Už v minulém čísle těchto novin jsme přitom informovali, že manžel místostarostky dostával peníze z projektu běžecké školy, který financovala Praha 22. Projekty spojené s Erbsovými ziskaly od roku 2016 do roku 2021 krásných 717 000 Kč. Celková podpora sportu ze strany městské části v tomto období přitom byla zhruba dva miliony Kč. V této době tak tyto běžecké projekty dostaly od Prahy 22 celých 36 procent všech peněz, které městská část vydala na sport.

V posledních dvou letech inkasoval na podporu sportovních aktivit od městské části Praha 22 celkem 55 tisíc korun sportovní klub SK Děti severu, z. s. Šlo o dotaci 20 000 a 35 000 korun v letech 2019 a 2020, tedy v době, kdy na radnici jako místostarostka působila paní Kateřina Erbsová.
Na první pohled mířily dotace MČ na jasně bohulibé akce, šlo o běžecké závody Uhříněvsí, převážně určené pro děti.

Jaké překvapení ale padne na zvídavého čtenáře, když se chce dozvědět něco víc o klubu, jehož hlavní náplní jsou sportovní disciplíny zaměřené na psí spřežení táhnoucí cyklisty nebo běžkaře, tak zvaný mushing. Stačí si rozkliknout webové stránky https://detiseveru.webnode.cz.

Klub řídí a vede Mgr. Dušan Erbs, manžel naší bývalé místostarostky. Ostatními členy jsou Kateřina Erbsová osobně, coby tisková mluvčí, čestnými členy rodiče Eva Erbsová a Jan Erbs.

Mezi členy a závodníky je uvedeno ještě několik dalších jmen, tito lidé ale jsou až na výjimky podle webových stránek jiných mushingových klubů v tomto oboru už více než pět let neaktivní nebo aktivní minimálně.

Tak či onak, rozhodující roli v klubu má rozvětvená rodina bývalé místostarostky. A nám nezbývá než se ptát: Jde o jednoznačný konflikt zájmů, když vrcholný představitel městské části (místostarostka) nechává udělit sobě podřízenou městskou část pětapadesátitisícovou dotaci na akce klubu své vlastní rodiny? Nebo to konflikt zájmů není? Ať vážený čtenář posoudí sám…

Pavel Janů

Fotografie a texty jejich popisků níže jsme převzali z oficiálních stránek SK Děti severu, spravovaných rodinou Erbsových. Viz: www.detiseveru.webnode.cz