Čtvrtek, 25 dubna

Co se děje na radnici Prahy 22?

Komentář radního Štěpána Zmátla
(KDU-ČSL za Prahu 22. Naše město.)

Po odvolání starosty Vojtěcha Zelenky se část vládní koalice na radnici Prahy 22 rozhodla starostu znovu vrátit do funkce na dalším jednání zastupitelstva. Nezískala pro to dost hlasů, ale místo smysluplného řešení, které by nabízelo zastupitelům přijatelnějšího kandidáta, než je Vojtěch Zelenka, část radních podmíněně rezignovala. Aby bylo možné lépe pochopit, o co nyní na radnici jde, napsal současný radní Štěpán Zmátlo krátký komentář na stránky oficiálního Uhříněvského zpravodaje. Podle samozvaných pravidel tohoto listu to ale znamená jen pár řádků, které nemohou obsáhnout celou složitou situaci. Proto napsal radní Zmátlo rozsáhlejší komentář na svou veřejnou facebookovou stránku a naše redakce ho požádala, abychom mohli jeho text takřka v celém znění přetisknout.

Proč nemá být Vojtěch Zelenka dále starostou?

A proč se mělo vydržet a najít starostu nového? Nechci do toho všeho vnášet svůj subjektivní pohled, pitvat mezilidské vztahy apod. O tom, že to v Radě již dlouho skřípalo, se v posledních týdnech namluvilo a napsalo dost. Proto se budu držet faktů. Ano, povolební koalice udělala za dobu od voleb v roce 2018 i spoustu dobré práce. Je to zejména otevřenost radnice a komunikace s občany. Koronavirovou krizí se prošlo na výbornou a připravuje se množství nových projektů. Snažili jsme se jednat s developery v zájmu občanů a bojovali za novou výstavbu bez výjimek. Ale kvůli chválení tento text nepíšu.

Proč tedy hledáme nového starostu?

Proč byl odvolán? Jedním z hlavních důvodů pro mě je, že měl na starost investice. A tady je faktem, že jsme na tom velmi špatně. Rok co rok se nám nedaří proinvestovat velkou většinu plánovaných výdajů. Podíl plánovaných a skutečně proinvestovaných kapitálových výdajů byl v roce 2020 jen 29 % a o rok dříve 24 %. Některé záměry máme v rozpočtu už potřetí a stejně k nim nemáme ještě ani stavební povolení. Na účtech nám nyní leží investičně vázaných 240 mil. Kč. To jsou peníze určené na konkrétní naplánované projekty. Právě z těchto neuskutečněných investic jsme z loňského roku na rok letošní převedli neutracených 175 mil. Kč, o rok dříve to pak bylo 141 mil. Kč. Celých 86 mil. Kč z výsledků hospodaření předchozích let jsme pak ani v loňském roce nezapojili do rozpočtu. To jsou v poměru k 127 mil. Kč, které Městská část Praha 22 (MČP22) ročně obdrží v rámci finančních vztahů mezi Magistrátem hlavního města Prahy (MHMP) a státem, obrovské částky.
Čísla nevypadají dobře, ale ještě horší je podle mého skutečný stav přípravy zásadních školských investic. Nejdále je MŠ/ZŠ Pitkovice. Je sice vysoutěžený zhotovitel, ale podle slov Vojtěcha Zelenky z minulého týdne ještě minimálně 10 měsíců nebudeme mít pravomocné stavební povolení. Paradox, že? Projekt podzemní MŠ V Bytovkách, zatím nemá ani nepravomocné stavební povolení, je komplikovaný a v okolí se proti němu zvedl silný odpor. Odvolávání a soudní spory budou pravděpodobně trvat roky. Navíc projekt již v přípravné fázi zdražil ze slibovaných 90 mil. Kč na dvojnásobek! U ZŠ Romance aktuálně probíhá architektonická soutěž. Ale začíná se vlastně znovu, přestože v roce 2019 získal záměr územní rozhodnutí. V červnu 2019 i únoru 2020 jsme v Uhříněveském zpravodaji psali, že počítáme s jeho využitím v rámci architektonické soutěže. Sám Vojtěch Zelenka ve zpravodaji psal o tom, že začít úplně znovu, včetně nového územního rozhodnutí, by znamenalo zdržení o dva roky. Ale během roku 2020 došlo ke změně konceptu a příprava nabrala zpoždění. Na začátku volebního období jsme předpokládali, že školu otevřeme v roce 2023. Nyní už je to odhad počátku výstavby. Velmi mě znepokojuje i fakt, že ZŠ Romanci připravuje stejný tým jako prodraženou MŠ Bytovky.
Zkrátka je velmi pravděpodobné, že za celé volební období nezačneme stavět žádnou infrastrukturní investici. Natož abychom nějakou dokončili. Pořád slyším, že projekty jsou připravené, ale blokují je účelová odvolání. Jednak je slovo účelové spekulativní, a pak odvrací pozornost od faktů. Na odvolání má stěžovatel zákonné právo. A pokud je stavba připravena podle platných stavebních předpisů a ve vztahu ke svému okolí přiměřeně, zkrátka dobře, pak je i proces přezkumu úměrný a dá se s ním v plánování doby realizace počítat. To se bohužel u klíčových infrastrukturních záměrů, tj. ZŠ Romance nebo MŠ V Bytovkách, nestalo. Naopak. Prosazování bylo i v rámci koalice na sílu, o snaze domluvit se v Zastupitelstvu ani nemluvě.
Samotná delimitace ZŠ Romance, tj. převedení investice z MHMP na naši MČ, nejdůležitější investice v novodobých dějinách Uhříněvsi, proběhla bez schválení Rady nebo Zastupitelstva. Bylo to z rozhodnutí starosty. Také před záměr nevyužít v architektonické soutěži platné územní povolení byly mnozí koaliční zastupitelé postaveni jako před hotovou věc. Včetně například mě nebo dalšího radního Radka Koutského (gesce školství). A protože se všechny koaliční zastupitele o správnosti záměru nepodařilo přesvědčit a tato podoba architektonické soutěže by tak v Zastupitelstvu pravděpodobně nezískala potřebnou většinu, schválila vyhlášení soutěže jen Rada. Přitom ve všech normálních městech se stavební záměry nebo architektonické soutěže za stamiliony schvalují v Zastupitelstvu.
Další fakta ohledně toho, že v investicích, ale i právním povědomí, není na MČP22 vše v pořádku, přináší zpráva kontrolního výboru.
Čtěte: https://www.praha22.cz/modules/file_storage/download.php…
Někdo třeba namítne, že v kontrolním výboru má většinu opozice. To ale přece nic nemění na faktu, že není možné, aby se neshodovaly smlouvy schválené Radou a ty skutečně podepsané.
Navíc v milionových rozdílech. Pro mě je nejhorší bagatelizace a zamlčování kolem tohoto problému. Na rozdílnost smluv jsem upozornil už dva měsíce před projednáním kontrolním výborem. Interně Pavla Kosaře, místostarostu a právníka MČ. Opakovaně ústně a i písemně. Problém neřešil a doporučil mi, ať se tomu dále nevěnuji, a ani s tím nekonfrontuji nikoho dalšího. Následně lhal o své roli, aby se pak ukázalo, že dodatek sám za MČ dojednával a rozdílné pasáže smluv jsou jeho dílem. Pokud je takové jednání vědomé, je to podvod. Bohužel to není jediný případ ohýbání práva od místostarosty a právníka Pavla Kosaře.
Otázka je, proč to došlo tak daleko. Možná je za tím nezkušenost. Nejen s vedením obce, ale i nezkušenost manažerská s vedením týmů. Spíš jsme ale problémy v koalici nechtěli vidět. Má odpověď na to, proč mají někteří lidé tendenci problémy nevnímat, v horším případě si na ně zvykat, a v tom nejhorším je ještě hájit, vidím ve známém syndromu vařené žáby: Zatímco žába hozená do horké vody hned vyskočí, tak ta, která se ve vodě pomalu ohřívá, nereaguje. Pořád si říká: Je sice teplo, ale ještě to jde. A nakonec se uvaří zaživa. Ztratila schopnost včas zareagovat. A to se nám podle mě stalo. Tak dlouho si říkáme, že to, co jiní označují za vážný problém, žádný problém není, až jsme tomu jednoduše uvěřili. Teď vás možná napadne, zda odchodem starosty – osoby zodpovědné za stav investic – nedojde k jejich ještě většímu zpoždění. Právě naopak. Šestnáct měsíců do konce volebního období je ještě dost času některé věci změnit.
Jak jsem již psal v Uhříněveském zpravodaji, byl bych rád, aby se na základě původní koalice našla stabilní většina, která na radnici zůstane do konce volebního období. Vztahy mezi radními jsou sice pošramocené, ale politika není vůbec lehké řemeslo. Dokonce je to někdy velmi nepěkná věc. Nejjednodušší a nejzrádnější je vidět ji vždy černobíle. Podle mého názoru vypadalo dobré řešení tak, že bude v zájmu všech podepsaná koaliční smlouva a udělá se tlustá čára za obdobím vypjatých emocí a nikým nekontrolovaných kroků. Překonají se věcné rozpory ohledně investic.

Lidé v práci nemusí být kamarádi, ale můžou spolupracovat. Ostatně kvůli tomu byli zvoleni.

Ne aby spolu chodili na obědy. Bohužel se při vyjednávání ukázalo, že to není možné. Jediným cílem koaličních vyjednavačů bylo zvolit znovu Vojtěcha Zelenku starostou. Programové otázky se neřešily. A i teď po jeho opětovném nezvolení je znovu hlavním požadavkem alespoň jeho návrat do Rady MČ. To už se ale vyjednává i s některými opozičními zastupiteli. S kolegou radním Radovanem Koutským plánujeme při dalších jednáních vystupovat ve shodě. A v případě, že bude dojednána většina v Zastupitelstvu bez naší účasti, budeme i dále prosazovat program, s nímž jsme kandidovali. Tedy realistický přístup ke správě obce, hospodárnost a dodržování práva.

Štěpán Zmátlo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *