Středa, 29 května

Proč?

PROČ můžeme v nejnovějším čísle Uhříněveských občanských novin otisknout rozhovor se starostou? Když ten předcházející starosta s námi zásadně odmítal mluvit? Protože se snad konečně do Prahy 22 vrátily normální demokratické poměry. Zvláštní doba, kdy se starosta Zelenka choval vůči médiím jako severokorejský vůdce Kim Čong-un, který osobně vybírá, s kým mluvit a s kým ne, je snad definitivně pryč.
To ale samozřejmě neznamená, že hodláme nového starostu Tomáše Kaněru v budoucnu nějak chránit. Dostává od nás obligátních 100 hájených dnů a pak se k němu budeme chovat stejně kriticky jako ke všem ostatním voleným zástupcům. PROČ? Prostě proto, že je to podstata nezávislé novinářské práce.
PROČ bychom měli být optimisty, kteří už vidí konec utrpení centra Uhříněvsi s nikdy nekončícím proudem aut a náklaďáků? To nám sděluje na této a následující stránce ministr dopravy Karel Havlíček. Vážíme si ho nejen za exkluzivní informace, ale také za ochotu, s jakou nám nejnovější fakta poskytl. Snad to povede ke kýženému výsledku a bude zapomenuta nesmyslná slovní přestřelka, kterou vůči ministru Havlíčkovi odvolaný starosta Zelenka opepřil vulgárními výrazy. Další důkaz, že v politice silná slova znamenají méně než schopnost dohody.
Neznáme odpověď na otázku, PROČ někteří lidé odmítají politickou dohodu, pokrytecky se zaklínají symboly pravdy a lásky, a přitom ve skutečnosti brutálně zneužívají lidské zoufalství a bídu. Na straně 3 ale přetiskujeme odhalení týdeníku z Mostecka, který zjistil, že náš bývalý místostarosta a současný zastupitel Pavel Kosař vydělává na bytech v sociálně vyloučené oblasti severočeského Chomutova. Možná nám to všem na položenou otázku pomůže odpovědět.

Redakce