Neděle, 21 dubna

Ptáme se starosty městské části Praha 22 Tomáše Kaněry:

Proč se kácelo 1. dubna v pitkovickém parku? Není těch vzrostlých stromů škoda?

Několik dnů před touto akcí došlo v nočních hodinách k vážné dopravní nehodě, při které jen díky velkému štěstí nebyl nikdo zraněn. Ve velmi větrné noci tu na projíždějící auto místních usedlíků totiž z ničeho nic spadl strom. Tříčlenná rodina se doslova podruhé narodila, šlo o vzrostlý jasan, rostoucí mezi ostatními u silnice na hrázi pitkovických rybníků.
Byl jsem shodou okolností poblíž, dorazil jsem na místo, když hasiči spadlý strom rozřezávali. Pomohl jsem posádce, naše městská policie zatím zajistila průjezdnost silnice. Šlo sice o větrnou noc, ale strom, který spadl, byl takřka bez kořenů. Nechali jsme proto rychle provést dendrologický posudek i ostatních stromů na hrázi a zjistili jsme, že řada z nich byla napadena houbovitými chorobami. Další stromy jsou rizikové kvůli dutinám a výrazně porušené patě kmene. Takové stromy jsou hodně labilní, a zvláště při silném větru se mohou snadno zřítit.
Přitom tudy každodenně projíždějí stovky, ne-li tisíce aut a většina stromů by po pádu brutálně přehradila silnici. Nechali jsme proto oblast ohraničit a požádali o urgentní prořez. Byla to poměrně náročná akce, ale díky profesionalitě a zručnosti hasičů, kteří stromy káceli, a díky příslušníkům městské policie byly dopady na provoz minimální.
Problém tím ale neskončil, protože podobně rizikových stromů může být v MČ mnohem víc. Postupně je budeme kontrolovat, ale i tak doporučujeme při silném větru v zalesněném prostoru zvýšenou opatrnost. A také na soukromých zahradách, tam by si měl stromy zkontrolovat každý sám.“