Předně děkuji redakci UHON za oslovení. Jsem ráda, že je v naší MČ paralelní periodikum k tomu radničnímu. Občan si tak sice někdy může přečíst některé věci shodně, jindy ale zcela jiné nebo se na ně podívat pouze jiným úhlem pohledu. Srovnání je na něm samotném.
Čím si však už nejsem jistá, je, zda po tak přehlceném období články a letáky v rámci předvolebního období přijdu teď s něčím novým a zásadním jen pár dnů po volbách? Zda dotazy směrované na mou osobu nyní z pozice místostarostky odkryjí a odpovědí na něco jinak než právě před volbami z pozice lídra uskupení?
Nepřehlcujeme občany opět jen obecně známými skutečnostmi, že je potřeba řešit školy a školky, dopravu v Uhříněvsi, že jsme ve velmi těžké době s ohledem na přílišné zdražování, nárůst cen energií, válku na Ukrajině?
My všichni, kteří jsme to mysleli s politickou kandidaturou vážně, samozřejmě známe problémy naší MČ a představy, s jakými jsme šli do voleb, chceme prosazovat i po volbách!
Já mám ráda jasná fakta, a proto si myslím, že právě tyhle konkrétní dotazy měly přijít minimálně o pár týdnů později, aby byly takříkajíc více hmatatelné. Přesto se pokusím odpovědět.
Co je podle vás nejdůležitější úkol vašeho vedení radnice městské části?
Komunikace, komunikace a zase komunikace!
Tím nechci říct, že nejsou zásadnější věci k řešení. Ale komunikace v předchozích čtyřech letech byla směrována hlavně na sociální sítě, kde spíše podporovala negaci a nenávist. Před volbami pak excelovala tak, že na FB stránkách MČ byly vypnuty komentáře. To asi není nejlepší řešení. Je nutné komentáře určitě obnovit, ale zcela upřímně říkám, že bude nutné je i korigovat. Sociální sítě bývají platformou i „fejkových“ účtů, kde jen těžko budeme hledat slušné vyjadřování. Někdy se ale slušnost vytrácí bohužel i u těch účtů skutečných. Funguje to tak trochu jako psychologie davu. Jeden „výkřik“ podporuje druhý, negace narůstá, účel a smysl článku je pryč.
Sama jsem spíše příznivkyní jiné platformy komunikace – té osobní. Ráda bych se tedy s občany skutečně potkávala třeba u kulatých stolů, na konkrétní daná témata, a to s nějakou pravidelností. Kdy budou vždy jasně připravená fakta, která budeme chtít občanům sdělit, a oni si zase mohou připravit jasné otázky, na které budeme odpovídat. Fungovalo to před rokem 2018 za doby starosty M. Turnovského (mého spolukandidáta i v letošních volbách a kolegy v současné Radě MČ).
A těch možností komunikace s občany je samozřejmě víc. S dovolením si je ještě ponechám.
Ve vaší osobní gesci má být kultura, bude vůbec v současné energetické a inflační krizi na rozvoj kulturních aktivit městské části dost peněz?
Otázka je – co je dost? Některé akce jsou velmi nákladné, jiné nikoli a možná mají pro občany větší smysl, než si myslíme.
První si chci udělat jasnou představu, jak je která akce v naší MČ nákladná a jak je také navštěvovaná. Kolik času zaberou její přípravy versus to, jak dlouze si ji mohou občané „vychutnat“. Zkrátka zmapovat efektivitu akcí.
U větších akcí bych chtěla zasáhnout také větší cílovou skupinu (když už bude vynaloženo tolik finančních prostředků).
Jinak si myslím, že jsou i moc hezké věci, které se dají „pořídit z mála“.
Příkladem jsou akce různých spolků, které se budeme nadále snažit podporovat.
Ani ve složitých časech tak nelze zapomínat na kulturu a spolkový život, to je koření občanského života a mým cílem bude právě v tak složité době občany trochu „vymanit“ ze starostí všedních dní.
Máte plán, co byste chtěla připravit v nejbližším období, v roce 2023?
Obávám se, že ať už jde o plány, vize nové Rady MČ, převzaté projekty, přípravy nových potřebných věcí apod., nelze je zrealizovat hned v roce 2023. Nicméně je nutnost začít na nich od prvního dne pracovat. To, co ale v roce 2023 musí být zrealizováno určitě, je otevření nové MŠ V Bytovkách.
A jaká by měla být Praha 22 v roce 2026, jak si představujete její budoucnost za čtyři roky?
Jak jsem psala na začátku – s představami jsem šla do voleb a mluvit o nich dál je opakování stejného. Pojďme tu budoucnost začít realizovat.
Jsem nesmírně ráda, že se nám podařilo dát dohromady koalici, která vidí věci obdobně. Která ví, že ten palčivý problém je výstavba v naší MČ a že je potřeba tomu přizpůsobit občanskou vybavenost. Školy, školky, další ordinace lékařů apod. Demografický vývoj nezastavíme.
Jsem ráda, že v rámci Rady MČ jsem obklopena nesmírně zkušenými lidmi, kteří už v naší MČ mnoho projektů realizovali. M. Turnovský, M. Langmajer. V této opravdu těžké době z pohledu ekonomiky je ještě víc potřeba mít v čele obce schopné lidi, kteří vědí, jak na to. I noví lidé, jako je například lékař D. Smutek, jsou pro mě osobně zárukou kvalitní práce. V jeho gesci je tak oblast (zdravotnictví), ve které se díky své profesi dlouho pohybuje, a věřím, že právě tato skutečnost bude naší MČ také přínosem.
Věřím, že společně s kolegy odvedeme mnoho práce – té skutečné, nejen na obrázcích. A že tak naše MČ bude v roce 2026 nadále skvělým místem k životu!
Co pro vás znamená pojem příjemná městská část, ideální pro bydlení všech generací?
Ideální pro bydlení:
Dostatečná občanská vybavenost (školy, školky, obchody…), abychom za ničím nemuseli dojíždět.
Dobrá dopravní dostupnost, v dosahu příroda pro možnost trávení volného času, bezpečnost. Celkově spokojenost občanů v rámci MČ, a tím i dobrá nálada v obci, pokud to tak lze říci.
Z pohledu všech generací:
Jednoznačně podpora. Podpora seniorů, jejich aktivit a rozvoje, bydlení. Podpora sociálně slabých, místních akčních žen, podpora spolků a organizací působících v naší MČ.
Ve školách podpora vzdělávání, které je inovativní a kreativní, zaměřené na posilování osobních kompetencí žáků i pedagogů.
Rozmanitost volnočasových aktivit pro všechny.